Tërmeti në Turqi/ “Po i japim prioritet të mbijetuarve nën rrënoja”, publikohen pamjet kur Forcat e Sigurisë së Kosovës shpëtojnë 2-vjeçarin nga banesat e shkatërruara

Kosova ishte një nga shtetet që pas tërmetit shkatërrimtar në Turqi, dërgoi ekipe të specializuara për të ndihmuar në operacionet e kërkim shpëtimit, në përpjekje për të nxjerrë personat e mbetur nën rrënojat e banesave të shembura.

Pjesë e tyre ishin edhe Forcat e Sigurisë së Kosovës, të cilët ditën e sotme kanë ndihmuar në shpëtimin e një vogëlushi 2-vjeçar.

Në videon e shpërndarë në rrjetet sociale, tregohet se forcat e FSK pas shpëtimit të vogëlushit, vijojnë operacionin për nxjerrjen e nënës së saj nga rrënojat.

“Ekipet e Kërkim-Shpëtimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës që nga mëngjesi janë duke operuar me kapacitete të plota në Hatay të Turqisë, në orët e mbrëmjes kanë arritur të nxjerrin një fëmijë të moshës dy vjeçare, dhe janë duke bërë përpjekjet maksimale për të shpëtuar edhe nënën e saj që është e ngujuar në rrënoja.

Ekipet tona gjatë operacionit që janë duke realizuar kanë hasur në viktima në objektet e kolapsuara, por prioritet është duke ju dhënë atyre vendeve ku janë detektuar persona të gjallë, dhe të gjitha ekipet e shpëtimit nga mbarë bota kanë dhënë prioritet për të shpëtuar sa më shumë jetë”, thuhet në njoftimin e FSK-së.

Kujtojmë se tërmeti vdekjeprurës në Turqi dhe Siri u ka marrë jetën e më shumë se 12 mijë personave.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *