Tensionet Prishtinë-Beograd, Petkoviç akuza të forta ndaj Kurtit: Po tenton të shfarosë familjen e Vuçiçit

Drejtori i zyrës për Kosovën në qeverinë serbe e njëkohësisht kryenegociatori i Beogradit në dialogun me Prishtinën, ka akuzuar kryeministrin Albin Kurti se tenton të shfarosë familjen e presidentit Aleksandër Vuçiç.

Duke iu referuar një liste të publikuar nga deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja me emra individësh të cilët tha se qëndrojnë prapa barrikadave në veri dhe për të cilët rekomandoi arrestim, Petkoviç tha ata emra i ka përpiluar personalisht kreu i qevëerisë së Kosovës, Albin Kurti dhe se pjesë e listët janë emra të familjarëve të liderit serb.

“Kjo tregon shkallën e urrejtjes së Kurtit ndaj presidentit Vuçiç… A keni dëgjuar deri tani një fjalë nga një zyrtar perëndimor që të dënojë aktin dhe të distancohet nga sulmi i Kurtit?

Sigurisht që nuk keni dëgjuar dhe kjo ju tregon gjithë hipokrizinë dhe standardet e dyfishta të komunitetit ndërkombëtar. Thjesht prisnim që të lëshonin një deklaratë se të dyja palët duhet të përmbahen nga provokimet, ndërsa Kurti kërcënon se do të shfaros të gjithë familjen e Vuçiçit”, shtoi kryenegociatori serb në një intervistë për median e pushtetit “Kurir”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *