Tensionet në Veri të Kosovës/ Analistët dhe deputetët serbë: Barrikadat e Vuçiç-it nuk po mbrojnë interesat e serbëve por të…

Tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë janë rritur ,e vendosjen e barrikadave në veri të vendit nga serbët. Në këtë situatë janë aktivizuar dhe kanë reaguar institucionet ndërkombëtare për të ulur paksa këto tensione.

Megjithatë edhe shumë politikanë e analistë në Serbi mendojnë se ato nuk janë vendosur për të mbrojtur “interesat e serbëve” por për të mbrojtur Millan Radoiçiçin i njohur për krim të organizuar dhe kontrabandë.

Siç raporton Danas, bashkëbiseduesit e këtij mediumi serb janë pyetur nëse barrikadat e Aleksandar Vuçiçit janë vendosur në veri të Kosovës për të “ruajtur” Radoiçiçin apo qytetarët serbë.

Sipas deputetit të Kuvendit të Serbisë, Radomir Lazoviçit Beogradit nuk i bën fare përshtypje për jetët e serbëve në Kosovë.

I pyetur nëse “po ruajnë” popullin serb në barrikada apo grupet mafioze që kontrollojnë veriun dhe që kanë lidhje me Beogradin, ai tha se “Situata në Kosovë është e komplikuar falë kriminelëve që kanë lidhje me Beogradin. Si në çdo çështje tjetër, Partia Përparimtare serbe ka hyrë thellë në krim, ndaj Millan Radoiçiç dhe Zvonko Veselinoviç shpërblehen me tenderë për ndërtimin e infrastrukturës, për të shtruar rrugët në Beograd dhe për të rregulluar disa gjëra që janë të nevojshme për Vuçiçin në Kosovë”.

Sipas historianit Milivoje Beshlin, barrikadat janë barrierë për normalizimin e jetës në veri të Kosovës, janë barrierë për luftën kundër krimit dhe përpjekjet për vendosjen e sundimit të ligjit.

“Qëllimi i tyre kryesor është të ruajnë gjendjen e konfliktit të ngrirë si një interes rus të klasit të parë, në mënyrë që ky konflikt, me dëshirën e regjimit në Kremlin, të shkrihet dhe fronti ballkanik të hapet si rezervë e nevojshme, front për Putinin – thotë i intervistuari i Danas.

Ai shtoi se “pikëpamjet dhe qëllimet unike të të gjitha ish regjimeve në Beograd, si dhe pothuajse të gjitha strukturave opozitare, janë plotësisht në përputhje me qëllimet e ushtrisë kriminale të Putinit”.

“Fronti ballkanik është i nevojshëm për Putinin për të maskuar humbjen poshtëruese ruse në Ukrainë. Çdo përpjekje e regjimit të Vuçiçit dhe strukturave të tij kriminale për të qenë përfaqësues i Rusisë në Ballkan, na çon drejtpërsëdrejti në një katastrofë që ende nuk është e armatosur, por as e përjashtuar”, tha për fund Beshlin.

“Vetë biznesi i lojërave të fatit, do duhej që të kishte mbështetje nga autoritet policore. fakt që ky person ka pasur shumë të ardhura financiare, ka mikluar oficerët e policisë. Duke qenë se ishte një personazh që organet ligj vepruese donin të kishin një marrëdhënie sa më të fortë.

Operacioni djeshëm bëhet dhe për faktin që policia ka për detyre që herë pas here të bëjë kontroll. Janë dy procedime që s’ka asgjë të keqe të bashkohen pasi provat e njërës ndikojnë te tjetra. Për të pasur një hetim sa më të saktë SPAK, ka me tepër mundësi për një plan hetimor.

Kemi inskenim, rrëmbim dhe vrasje që mund te këtë ndodhur në moment të caktuar. Mendoj se versioni i vete zhdukjes nuk provohet e shkuarjen në banesë. Policia ka shkuar për të mbledhur prova dhe s’është çudi që në një organizatë kriminale të gjesh fishekë. Nuk është çudi që u gjendën municione”, u shpreh Beçi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *