Bota

Europa regjistroi dimrin e dytë më të ngrohtë në histori

Në të gjitha vendet shkencëtarët e BE-së kanë ngritur alarmin se thatësira mund të sjellë pasoja të rënda në sezonin veror Dimri 2022-2023 në hemisferën veriore ishte i dyti më i ngrohtë i regjistruar, kanë deklaruar shkencëtarët e BE-së. Shërbimi i BE-së për Ndryshimet Klimatike Copernicus tha se temperaturat ishin veçanërisht të larta në pjesë …

Europa regjistroi dimrin e dytë më të ngrohtë në histori Read More »

Rifillojnë fluturimet në SHBA

Kompanitë amerikane rifilluan gradualisht fluturimet pas ndalimit të tyre më herët nga Administrata Federale e Aviacionit (FAA) për shkak të problemeve kompjuterike. Defekti solli në ndalimin e të gjitha fluturimeve me nisje territorin e ShBA-ve. Shkaku i problemit, mbetet i paqartë, por zyrtarët amerikanë thanë se deri më tani nuk kanë gjetur asnjë provë për …

Rifillojnë fluturimet në SHBA Read More »

Në mesin e protestave, Luiz Lula bën betimin si President i Brazilit dhe merr detyrën: Mesazhi im i vetëm është…

Luiz Inácio Lula da Silva bëri të dielën betimin si president i Brazilit, duke marrë detyrën për herë të tretë pasi fitoi ndaj presidentit të deritanishëm të ekstremit të djathtë, Jair Bolsonaro. Presidenca e tij shënon kulmin e një rikthimi politik që ka entusiazmuar mbështetësit e tij dhe ka ngjallur zemërimin e kundërshtarëve, në një