Sulmi në Zubin Potok/ Ambasadori i SHBA në Kosovë dënon aktin: Mediat duhet të punojnë të lira, pa dhunë e kërcënime

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier me anë të një postimi në Twitter ka reaguar në lidhje me sulmin ndaj gazetarëve në Zubin Potok mëngjesin e sotëm.

Hovenier deklaroi se mediat duhet të jenë në gjendje të zhvillojnë punën e tyre në liri nga dhuna, kërcënimet apo intimidimet.

“SHBA-ja i bashkohet Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës – AGK dhe Bashkimit Evropian në Kosovë për të dënuar fuqishëm sulmin e fundit në seri kundër gazetarëve të Kosovës. Mediat duhet të jenë në gjendje të punojnë lirshëm nga kërcënimet me dhunë dhe frikësim. Gazetaria e lirë dhe e pavarur është gurthemel i demokracisë”, shkroi ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *