Situata në Kosovë, KFOR-i do të nis stërvitjet me automjete të rënda e helikopterë

KFOR-i ka njoftuar se në ditët në vijim do të nisë stërvitjet e rregullta ushtarake pranë bazës së saj në Novosellë.

Sipas njoftimit thuhet se kjo stërvitje synon që pjesëtarët e KFOR-it të jenë të përgatitur për të reaguar ndaj krizave.

“Stërvitja synon të trajnojë njësitë e KFOR-it për të garantuar lirinë e lëvizjes në një situatë reagimi ndaj krizave dhe do të konsistojë në një seri simulimesh taktike dhe aktivitete logjistike duke përdorur kolona ushtarake me automjete të rënda inxhinierike dhe helikopterë”, thuhet në njoftim.

Përmes ushtrimeve të rregullta, KFOR-i thekson se “teston të gjitha aftësitë e tij dhe ruan nivelin e nevojshëm të gatishmërisë operacionale të nevojshme për të vazhduar përmbushjen e detyrave të tij”.

Më tej në njoftim thuhet se KFOR-i është plotësisht i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes, për të mirën e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *