Reuters pasqyron situatën në veri të Kosovës: Prishtina, burim tensionesh mes Perëndimit dhe Rusisë

Situata e krijuar në veri të Kosovës ka marrë vëmendjen e mediave ndërkombëtare.

Reuters i ka kushtuar tensioneve, një artikull ku thuhet se Kosova ka qenë prej vitesh një burim tensioni midis Perëndimit që mbështeti pavarësinë e saj dhe Rusisë e cila mbështet Serbinë.

Artikulli i plotë: 

Kosova mbylli të mërkurën pikëkalimin më të madh kufitar me Serbinë pasi protestuesit e bllokuan atë në anën serbe për të mbështetur të afërmit e tyre etnik në Kosovë në refuzimin e njohjes së pavarësisë së vendit.

Tensionet midis Beogradit dhe Prishtinës kanë qenë të larta që nga muaji i kaluar kur përfaqësuesit e serbëve etnikë në veri të Kosovës u larguan nga institucionet shtetërore, përfshirë policinë dhe gjyqësorin, lidhur me vendimin e qeverisë së Kosovës për të zëvendësuar targat e makinave të lëshuara nga Serbia.

Ministri i Brendshëm i Kosovës Xhelal Sveçla tha të martën se Serbia, nën ndikimin e Rusisë, po synonte të destabilizonte Kosovën. Serbia mohon se po përpiqet të destabilizojë Kosovën dhe tha se thjesht dëshiron të mbrojë pakicën e saj atje.

Kremlini gjithashtu mohoi të mërkurën akuzat e Kosovës, por tha se mbështet Beogradin.

“Serbia është një vend sovran dhe është absolutisht e gabuar të kërkosh ndikimin shkatërrues të Rusisë këtu”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Për më shumë se 20 vjet, Kosova ka qenë një burim tensioni midis Perëndimit që mbështeti pavarësinë e saj dhe Rusisë e cila mbështet Serbinë në përpjekjet e saj për të bllokuar anëtarësimin e vendit në organizatat ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara.

Që nga 10 dhjetori, serbët në veri të Kosovës kanë shkëmbyer zjarr me policinë dhe kanë ngritur më shumë se 10 postblloqe në Mitrovicë. Veprimi i tyre pasoi arrestimin e një ish-polici serb të akuzuar për sulm ndaj oficerëve të policisë në shërbim.

Serbia të hënën vendosi trupat e saj në gatishmërinë më të lartë. Të martën vonë, presidenti serb Aleksandër Vuçiç, i cili tha se Serbia po vazhdonte të luftonte paqen dhe të kërkonte një kompromis, inspektoi trupat pranë kufirit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *