Qytetet gjermane tejmbushjen me refugjatë nga Shqipëria dhe Kosova: Po përballemi me një fluks të madh

Këtë dimër, qytetet gjermane po përballen me një fluks tjetër refugjatësh, por këtë herë nuk ishin ukrainasit që ikën nga lufta, por ballkanasit, të cilët po largohen nga vendete e tyre edhe për shkak të kushteve të këqija sociale.

Qyeteti i Këlnit, për shembull, ka regjistruar më shumë emigrantë nga Ballkani Perëndimor në muajt e fundit sesa gjatë Luftërave Jugosllave që ndodhën nga viti 1991 deri në 2001, sipas oficeres së shtypit të qytetit perëndimor, Katja Reuter.

“Numri i njerëzve nga Ballkani Perëndimor në Këlni është mbi 1000. Për shkak të luhatjeve, një numër më i saktë nuk disponohet. Rreth 40 për qind e refugjatëve vijnë nga Ukraina dhe kombësitë e tjera janë mbi 60 për qind. Shumica e tyre vijnë nga Shqipëria,” thotë një raport i Reutes.

Tani, qyteti ka arritur kapacitetin e tij zyrtar se sa refugjatë mund të pranojë, duke pasur një normë pritjeje të tepërt prej 107.23%.

Rruga e Ballkanit Perëndimor

Rruga e Ballkanit Perëndimor ishte, në vitin 2022, më e përdorura për kalimet e paligjshme të kufirit në BE, sipas agjencisë së kufirit të jashtëm të bllokut. Frontex regjistroi 145,600 kalime të paligjshme përmes Ballkanit Perëndimor, një rritje prej 136% nga viti i kaluar dhe numri më i lartë i vërejtur që nga viti 2015.

Kjo rrugë u përdor nga një sërë kombësish me shtetas nga Siria, Afganistani dhe Turqia që përbënin numrin më të madh të zbulimeve.

Tani, BE-ja ka vendosur të rrisë praninë e saj në kufijtë e Ballkanit Perëndimor me Frontex për të vendosur së shpejti staf atje – që do të jetë hera e parë që agjencia do të ketë punonjës që monitorojnë kufijtë jashtë BE-së – për të frenuar migrimin e paligjshëm.

Këlni nuk u jep migrantëve nga Ballkani statusin e refugjatit derisa të marrin statusin e ligjshëm të azilit nga autoritetet gjermane të imigracionit, gjë që shpesh mund të marrë muaj deri në vite për t’u arritur. Por vazhdon të strehojë ata që vijnë në qytet për të luftuar të pastrehët.

“Qyteti i Këlnit është i detyruar të strehojë të gjithë refugjatët pavarësisht nga kombësia apo origjina. Menaxhimi i banimit organizon banesat e qytetit sipas burimeve të disponueshme të strehimit,” tha Reuter.

“Për shkak të këtij sistemi, në shumicën e rasteve, refugjatët nga origjina ose kombësi të ndryshme strehohen së bashku. Kur strehimet janë të mbushura kryesisht me refugjatë nga i njëjti vend i origjinës, kjo është për shkak të kërkesave për strehim të personave në nevojë për strehim ose numri i refugjatëve të sapoardhur.

“Prandaj, ka edhe refugjatë nga Ukraina që janë strehuar me kombësi të tjera, si dhe ata që ndajnë strehimin e tyre vetëm me bashkatdhetarët”, shtoi ajo.

Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Kosova dhe Serbia

Rreshtimi i argjendtë i Këlnit erdhi kur parashikimi i tyre i vjeshtës – se do të kishte një fluks të ri refugjatësh ukrainas për shkak të sulmeve ruse në infrastrukturën kritike të vendit – nuk ndodhi. Aktualisht, ata kanë vetëm rreth dy deri në katër refugjatë ukrainas që vijnë në qytet çdo ditë.

Kjo e ka ndihmuar qytetin të përballojë gjatë gjithë dimrit, pasi ata presin që pranvera të shohë që emigrantët nga Ballkani Perëndimor të largohen.

“Për shkak të kushteve të këqija sociale në vendet e origjinës, [për shembull] materiali i shtrenjtë i ngrohjes, njerëzit nga Ballkani Perëndimor shkojnë në Gjermani në dimër dhe më pas kthehen në pranverë. Kjo përsëritet çdo vit,” tha Reuter.

“Si shumë qytete apo komuna në Gjermani, është sfiduese të strehosh refugjatët. Në qytete si Këlni, shumë njerëz – jo vetëm refugjatë – po kërkojnë apartamente të përballueshme dhe të tilla. Është sfiduese të sigurohet hapësira e mjaftueshme për refugjatët,” shtoi ajo.

Bavaria e Epërme, ku Mynihu është kryeqyteti, aktualisht strehon 850 emigrantë nga Ballkani Perëndimor, gati dyfishi i numrit të vitit të kaluar – megjithëse numri i përgjithshëm i atyre që vijnë është i pasigurt.

Shumica e atyre që mbërrijnë janë nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Kosova dhe Serbia, dhe ndërsa numrat janë aktualisht të ulët, tensionet në rritje midis dy vendeve të fundit mund të çojnë në më shumë emigrantë për rajonin në të ardhmen.

Tensionet janë rritur midis dy vendeve fqinje që nga nëntori kur Kosova mori një vendim rutinë për të ndaluar serbët që jetojnë në vend të përdorin targa të lëshuara nga Beogradi në vend. Ashtu si aleati i saj rus, Serbia ka refuzuar të njohë pavarësinë e Kosovës dhe tensionet në rritje kanë shkaktuar shqetësime për vendet perëndimore.

Kur u pyet se si po përgatitet Bavaria e Epërme për një fluks nëse tensionet përshkallëzohen, zyrtari i shtypit Ëolfgang Rupp tha për Euroneës: “Ne nuk mund të bëjmë parashikime për ardhjet e ardhshme të refugjatëve. Megjithatë, qeveria e qarkut të Bavarisë së Epërme po zgjeron vazhdimisht akomodimet e saj për të qenë në gjendje të strehojë çdo migrant që vjen brenda juridiksionit tonë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *