Tensionet në Veri të Kosovës/ Stoltenberg mesazh të prerë: Beogradi dhe Prishtina të dialogojnë. Forcat tona janë vigjilente

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me përplasjet dhe tensionet që kanë përfshirë Veriun e Kosovës. Stoltenberg ka dhënë një mesazh të qartë për të dyja palët, që të përmbahen dhe të ndalojnë përshkallëzimin e veprimeve. Ndër të tjera ai ka shtuar se vendet duhet të ulin tensionet dhe të …

Tensionet në Veri të Kosovës/ Stoltenberg mesazh të prerë: Beogradi dhe Prishtina të dialogojnë. Forcat tona janë vigjilente Read More »

“Jemi vendi i fundit që aplikojmë, por të parët për sundimin e ligjit”, Kurti: Këtë javë do të dorëzojmë aplikimin për anëtarësim në BE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se gjatë kësaj jave, autoritetet do të dorëzojnë aplikimin për anëtarësim në Bashkimin Evropian. “Siç e dini, ne jemi vendi i fundit në Ballkanin Perëndimor që po aplikojmë për Bashkimin Evropian edhe pse jemi vendi i parë në këtë rajon për sundimin e ligjit, lirisë dhe demokracisë”, tha Kurti …

“Jemi vendi i fundit që aplikojmë, por të parët për sundimin e ligjit”, Kurti: Këtë javë do të dorëzojmë aplikimin për anëtarësim në BE Read More »

Tensionet në veri të Kosovës, reagon Kremlini: Të sigurohen interesat e serbëve, zgjidhje diplomatike

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se të gjitha të drejtat e serbëve të Kosovës duhet të mbrohen dhe se Rusia është e përkushtuar për zgjidhjen e situatës me mjete diplomatike. “Ne zotohemi për respektimin absolut të të gjitha të drejtave të serbëve të Kosovës dhe për përmbushjen e detyrimeve të ndërmarra nga palët sipas …

Tensionet në veri të Kosovës, reagon Kremlini: Të sigurohen interesat e serbëve, zgjidhje diplomatike Read More »

“Zien” veriu i Kosovës, paralajmërimi i Beogradit: Ushtria jonë gati të ndjekë urdhrat e Komandantit Suprem. Për të mbrojtur qytetarët serbë…

Ministri serb i Mbrojtjes Millosh Vuçeviç, ka reaguar pas tensioneve në veri në Kosovës, situatë e cila po vijon prej disa ditësh tashmë. Vuçeviç ka deklaruar se Forcat e Armatosura Serbe janë të gatshme të mbrojnë vendin dhe qytetarët e tyre. “Edhe një herë jam siguruar dhe kam marrë konfirmimin se Ushtria Serbe është e …

“Zien” veriu i Kosovës, paralajmërimi i Beogradit: Ushtria jonë gati të ndjekë urdhrat e Komandantit Suprem. Për të mbrojtur qytetarët serbë… Read More »

Tensione në veri të Kosovës, reagon Rusia: Përgjegjës për përkeqësimin e situatës, Albin Kurti dhe padronët e tij perëndimorë. Uashingtoni…

Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar prej ditësh në veri të Kosovës. Ministrja deklaroi se Prishtina dhe “patronët e saj perëndimorë të udhëhequr nga SHBA”, janë drejtpërdrejt përgjegjës për përkeqësimin e situatës në Kosovë. “Përgjegjësia për degradimin politik në Kosovë dhe përkeqësimin e situatës së sigurisë …

Tensione në veri të Kosovës, reagon Rusia: Përgjegjës për përkeqësimin e situatës, Albin Kurti dhe padronët e tij perëndimorë. Uashingtoni… Read More »

Tensionet në veri të Kosovës/ Pas Borrell, Lajçak viziton Prishtinën dhe Beogradin më 14 dhjetor

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka konfirmuar se i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Mirosllav Lajçak, më 14 dhjetor do të vizitojë Prishtinën dhe Beogradin për të ndihmuar në uljen e tensioneve në veri të Kosovës. Sipas tij, BE-ja ka gatishmëri që të dërgojë përforcime për misionin e BE-së në Kosovë, …

Tensionet në veri të Kosovës/ Pas Borrell, Lajçak viziton Prishtinën dhe Beogradin më 14 dhjetor Read More »

Tensionet në veri të Kosovës prej disa ditësh, Osmani takohet me Escobarin

Pas takimit që presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pati me të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, u tha se “është diskutuar për zhvillimet e fundit në vend dhe në rajon”, por nuk u dhanë më shumë detaje. Në njoftimin për media të presidencës, thuhet se Osmani ka theksuar nevojën urgjente të heqjes së …

Tensionet në veri të Kosovës prej disa ditësh, Osmani takohet me Escobarin Read More »

Tensionet në veri të Kosovës/ “Sillet si Sekretare e OKB apo komandante e KFOR-it”, kryeministrja e Serbisë “sulmon” eurodeputeten: Viola von Cramon hesht vetëm kur duhen mbrojtur serbët

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç ka komentuar në Twitter deklaratën e raportueses së Parlamentit Evropian, Viola von Cramon, e cila ka thënë se duhet të hiqen bllokadat e serbëve në veri të Kosovës dhe se njoftimi për hyrjen e ushtarëve serbë në Kosovë është i papranueshëm. Brnabiç ka shkruar se Von Cramon po sillet si …

Tensionet në veri të Kosovës/ “Sillet si Sekretare e OKB apo komandante e KFOR-it”, kryeministrja e Serbisë “sulmon” eurodeputeten: Viola von Cramon hesht vetëm kur duhen mbrojtur serbët Read More »

PAMJET/ Kryeqyteti shqiptar zbardhet nga dëbora, çatitë e banesave mbulohen nga “pëlhura” e bardhë

Prishtina është zbardhur sot nga bora që ka rënë pasditen e sotme. Faqja e motit, Prishtina Weather ka publikuar një video ku shihet se çatitë e shtëpive janë mbuluar me borë. “Në Prishtinë veq e ktheu në borë. Kulmet menjëherë filluan mbulohen”, thuhet në njoftim. Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: …

PAMJET/ Kryeqyteti shqiptar zbardhet nga dëbora, çatitë e banesave mbulohen nga “pëlhura” e bardhë Read More »

Situata e tensionuar, shkollat shqiptare në veri të Kosovës vazhdojnë mësimin

Të hënën, në një shkollë shqiptare në veri procesi mësimor është mbajtur pjesërisht, ndërsa në fshatrat tjera të banuara me shumicë shqiptare mësimi është duke u zhvilluar normalisht. Për shkak të mungesës së sigurisë, më 12 dhjetor, procesi mësimor në shkollën fillore “Aziz Sylejmani” në lagjen Kodra e Minatorëve në veri të Kosovës, është mbajtur …

Situata e tensionuar, shkollat shqiptare në veri të Kosovës vazhdojnë mësimin Read More »