“S’do përsërisim atë që bënë ata”, Kurti: Nuk jam për t’i shtypur serbët, por nuk mund të kemi superminoritet në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur lidhur me procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e vendit, duke u shprehur i pakënaqur për pamundësinë e lëvizjes së lirë të kosovarëve në zonën shengen. Në një intervistë në Top Channel, Kurti ka thënë se ky proces do të marrë fund më 1 janar të vitit …

“S’do përsërisim atë që bënë ata”, Kurti: Nuk jam për t’i shtypur serbët, por nuk mund të kemi superminoritet në Kosovë Read More »

Dialogu Prishtinë-Beograd, Konjufca: DASH-i na garantoi, nuk do të ketë Asociacion që cenon sovranitetin e Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, tha se Departamenti amerikan i Shtetit e ka garantuar se nuk “mund të formohet kurrfarë Asociacioni [i komunave me shumicë serbe] apo ndonjë mekanizëm tjetër që cenon sovranitetin, pavarësinë, integritetin territorial dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës”. Kështu tha ai pas takimit që pati me të dërguarin …

Dialogu Prishtinë-Beograd, Konjufca: DASH-i na garantoi, nuk do të ketë Asociacion që cenon sovranitetin e Kosovës Read More »

Kurti e Vuçiç u dakorduan në Ohër/ Analiza e REL: Ja cilat janë pengesat ekzistuese në marrëveshjen Kosovë – Serbi

Në orët e vona të 18 marsit, kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka bërë të ditur se Kosova dhe Serbia kanë arritur një marrëveshje, pas një dite të gjatë të bisedimeve të zhvilluara në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Në fakt, ajo për çka janë pajtuar palët ka qenë një Aneks, për zbatimin e …

Kurti e Vuçiç u dakorduan në Ohër/ Analiza e REL: Ja cilat janë pengesat ekzistuese në marrëveshjen Kosovë – Serbi Read More »

Rikthehen fluturimet në aeroportin “Adem Jashari” në Prishtinë, alarmi për bombë i rremë

Ka rezultuar i rremë alarmi për bombë në aeroportin “Adem Jashari” në Prishtinë. Zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, ka bërë të ditur se pas kontrolleve të kryera nga njësitet kompetente, nuk është gjetur asgjë e dyshimtë. Ndërkohë, Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ është i hapur për fluturime, dhe të gjitha …

Rikthehen fluturimet në aeroportin “Adem Jashari” në Prishtinë, alarmi për bombë i rremë Read More »

Presidentja dhe kryeministri i Kosovës zotohen për vendosjen e drejtësisë për krimet e luftës: Sot dhe gjithnjë nuk do të ndalemi së kërkuari që autorët të vihen para ligjit

Presidentja dhe kryeministri i Kosovës janë zotuar se kanë prioritet vendosjen e drejtësisë sa i përket krimeve të luftës të kryera në Kosovë nga forcat ndaj shqiptarëve, teksa kanë kujtuar të vrarët në Krushë të Madhe 24 vjet më parë. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se ende fati i 64 banorëve të Krushës së …

Presidentja dhe kryeministri i Kosovës zotohen për vendosjen e drejtësisë për krimet e luftës: Sot dhe gjithnjë nuk do të ndalemi së kërkuari që autorët të vihen para ligjit Read More »

Begaj pret Albin Kurtin: Dakordësimi publik i Ohrit të kthehet në një marrëveshje të detyrueshme e të zbatueshme për palët ndërkombëtarisht

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, priti sot Kryeministrin e Republikës së Kosovës, zotin Albin Kurti, me të cilin bisedoi mbi zhvillimet më të fundit të negociatave mes Kosovës dhe Serbisë. Presidenti Begaj, pasi u informua në detaje mbi negociatat e zhvilluara me Serbinë, të udhëhequra nga Bashkimi Evropian dhe të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara …

Begaj pret Albin Kurtin: Dakordësimi publik i Ohrit të kthehet në një marrëveshje të detyrueshme e të zbatueshme për palët ndërkombëtarisht Read More »

Marsi i “përgjakur”, 24 vjet nga masakra në Krushë të Madhe dhe ajo e familjes Berisha nga Suhareka

Muaji mars në Kosovë rikthen në kujtesë periudhën e luftës dhe masakrat e shumta që u kryen nga forcat paramilitare serbe. Një ditë pas fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi Serbinë më 25 mars të vitit 1999, në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël në afërsi të Rahovecit, forcat serbe kryen një nga …

Marsi i “përgjakur”, 24 vjet nga masakra në Krushë të Madhe dhe ajo e familjes Berisha nga Suhareka Read More »

24-vjetori i gjenocidit serb, Presidentja Osmani: S’mund të ketë paqe e stabilitet pa drejtësi për krimet e Beogradit

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka përkujtuar sot 24-vjetorin e masakrave të kryera nga regjimi serb. Bëhet fjalë për masakrën në Brestoc të Rahovecit ku u vranë 49 civilë, atë në Celinë ku u vranë 75 civilë dhe masakrën në Fortesë ku humbën jetën 68 civilë. Ajo u shpreh se nuk mund të ketë stabilitet …

24-vjetori i gjenocidit serb, Presidentja Osmani: S’mund të ketë paqe e stabilitet pa drejtësi për krimet e Beogradit Read More »

Marrëveshja Kosovë-Serbi, PSD proteston kundër themelimit të Asociacionit

Partia Socialdemokrate (PSD) ka protestuar kundër Marrëveshjes drejt normalizimit të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, që liderët e dy shteteve arritën nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Kreu i kësaj partie, Dardan Molliqaj, tha se kjo marrëveshje paraqet “një faqe të keqe”, teksa akuzoi Qeverinë e kryeministrit Albin Kurti, se është dorëzuar për të krijuar Asociacionin …

Marrëveshja Kosovë-Serbi, PSD proteston kundër themelimit të Asociacionit Read More »

Reja e zezë e tymit pushton Pejën, përfshihet nga flakët një objekt

Të paktën 8 persona raportohet se janë dërguar në spitalin e Pejës, pas zjarrit të madh që ndodhi mëngjesin e sotëm në objektin ngjitur me qendrën tregtare, ELKOS. Kjo është konfirmuar edhe nga Emergjenca e Spitali i Përgjithshëm Pejë. “Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë deri më tani janë duke u trajtuar 8 pacientë nga …

Reja e zezë e tymit pushton Pejën, përfshihet nga flakët një objekt Read More »