Nga takimet e fshehta me Ramën te ryshfeti 225 mijë dollarë, ish-agjenti i FBI-së Charles McGonigal merr lirinë me kusht pasi la garanci gjysmë mln dollarë

Ish-agjenti i FBI-së, Charles McGonigal, i cili është i akuzuar për ndihmën e një oligarku rus për t’iu shmangur sanksioneve amerikane është liruar me kusht.

Charles McGonigal, 54 vjeç, u lirua nga gjykata federale e Manhatanit pasi pagoi një garanci prej 500,000 dollarësh, pas arrestimit të tij të shtunën për akuzat e paraqitura.

Një nga aktakuzat, e ngritur në Manhattan, akuzon McGonigal për shkelje të ligjeve të sanksioneve të SHBA-së duke punuar për Oleg Deripaska, një mik miliarder i Vladimir Putin, pas tërheqjes së tij në 2018 nga FBI.

Akuzat e tjera, të ngritura në Uashington, pretendojnë se McGonigal ka marrë 225,000 dollarë ryshfet në para nga një ish-agjent i paidentifikuar i inteligjencës shqiptare, ndërsa drejtonte degën e kundërzbulimit në zyrën e FBI-së në Nju Jork.

McGonigal, i cili doli në pension në vitin 2018, luajti një rol në hetimet e ndjeshme dhe të profilit të lartë, duke përfshirë hetimin e Robert Mueller mbi lidhjet e supozuara të Rusisë me fushatën presidenciale të Donald Trump në 2016.

Në aktakuzë thuhet se McGonigal shoqërohej nga ish-spiuni i paidentifikuar kur ai u takua fshehurazi me kryeministrin shqiptar Edi Rama në shtator 2017, ku i ofroi Ramës këshilla për licencat fitimprurëse të shpimit të naftës, thuhet në aktakuzë.

Ndërsa largohej nga gjykata, avokati i McGonigal, Seth DuCharme, u tha gazetarëve se klienti i tij “ka pasur një karrierë të gjatë dhe të shquar me FBI-në”.

“Kjo është padyshim një ditë shqetësuese për zotin McGonigal dhe familjen e tij, por ne do t’i shqyrtojmë provat, do t’i shqyrtojmë nga afër dhe kemi shumë besim te z. McGonigal,” tha DuCharme.

McGonigal punoi për FBI-në nga viti 1996 deri në daljen në pension të tij në 2018, dhe nga viti 2016 deri sa u largua nga byroja, ai ishte agjenti special i ngarkuar me Divizionin e Kundërzbulimit të FBI-së në zyrën në terren të Nju Jorkut.

Përveçse mori pjesë në hetime të profilit të lartë, duke përfshirë hetimin e Robert Mueller për lidhjet e supozuara të Rusisë me fushatën presidenciale të Donald Trump në vitin 2016, ai gjithashtu drejtoi një ekip të FBI-së që hetoi pse informatorët e CIA-s në Kinë po arrestoheshin dhe vriteshin — një hetim që çoi për arrestimin dhe dënimin e agjentit të dyfishtë kinez Jerry Chun Shing Lee.

McGonigal, i cili kishte mbikëqyrur dhe marrë pjesë në hetimet e oligarkëve rusë, duke përfshirë Deripaska, punoi për të hequr sanksionet e Deripaska në 2019 dhe mori para prej tij në 2021 për të hetuar një oligark rival, tha Departamenti i Drejtësisë.

Pasi u tërhoq nga FBI, sipas aktakuzës, McGonigal shkoi në punë në vitin 2019 si konsulent dhe hetues për një firmë juridike ndërkombëtare që kërkon të anulojë sanksionet e Deripaska, një proces i njohur si “heqja nga lista.

Në vitin 2021, sipas aktakuzës, agjenti i Deripaskës angazhoi McGonigal dhe Shestakov për të gërmuar papastërti mbi një oligark rival, të cilin Deripaska po luftonte për kontrollin e një korporate të madhe ruse, në këmbim të 51,280 dollarëve paraprakisht dhe 41,790 dollarëve në muaj të paguar nëpërmjet një ruse. bankë në një kompani të Nju Xhersit në pronësi të mikut të McGonigal. McGonigal e mbajti mikun e tij në errësirë ​​për natyrën e vërtetë të pagesave, thonë prokurorët.

McGonigal akuzohet gjithashtu se ka fshehur nga FBI detajet kryesore të një udhëtimi të vitit 2017 në Shqipëri me ish-zyrtarin e inteligjencës shqiptare, i cili dyshohet se i ka dhënë të paktën 225,000 dollarë në tre pagesa të veçanta në para.

Pasi arriti atje, sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal u takua me kryeministrin e Shqipërisë dhe kërkoi kujdes në dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës në vend për kompanitë ruse, ndërsa kontaktet shqiptare të McGonigal-it kishin një interes financiar në ato vendime.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *