“Forcat speciale kanë arritur në 5,000”, The Times: Trupat serbe në ‘gatishmëri të plotë luftarake’ ndërsa tensionet me Kosovën rriten

Serbia ka zhvendosur trupat në “nivelin më të lartë të gatishmërisë luftarake” pasi tensionet u rritën përgjatë kufirit me Kosovën dhe paqeruajtësit e NATO-s u vunë nën zjarr nga armët e vogla.

Milos Vucevic, ministri i mbrojtjes i Serbisë, tha se, me urdhër të presidentit, ushtria ishte në “nivelin e përdorimit të forcës së armatosur”, raporton The Times.

Në veri të Kosovës sot po ngriheshin postblloqe dhe barrikada, sipas fotografive të publikuara nga vendasit.

Serbia filloi ndërtimin e pranisë së saj ushtarake në zonë që nga e diela kur Milan Mojsilovic, shefi i shtabit të saj të përgjithshëm, u dërgua në kufi. Vuçeviç tha se forcat e tij speciale po rriteshin nga 1,500 në 5,000.

Kanë dalë raportime për të shtëna me armë dhe sulme sporadike ndaj gazetarëve.
Ministria e Mbrojtjes e Letonisë konfirmoi se trupat e saj të vendosura në vend si pjesë e misionit paqeruajtës të NATO-s ishin qëlluar në ditën e Krishtlindjes.

“Të dielën, më 25 dhjetor, u qëlluan në drejtim të paqeruajtësve letonezë teksa po kryenin një patrullë vendase në Kosovë”, thuhet në një deklaratë, duke shtuar se askush nuk është lënduar dhe se është hapur një hetim.

Qendresa Bellagoshi, reportere e televizionit kosovar dhe Elsad Sinani, shofer, morën trajtim mjekësor pasi vetura e tyre u sulmua me gurë në veri të Kosovës nga serbët. Bashkimi Evropian e dënoi incidentin, duke thënë: “Ky dhe incidentet e mëparshme që prekin punën e mediave janë të papranueshme”.

Këtë muaj Serbia kërkoi kthimin e trupave të saj në pjesët serbe të Kosovës veriore, duke rritur praninë e tyre nga 100 në 1,000 ndërsa pretendonte se misionet paqeruajtëse ekzistuese të BE-së dhe NATO-s kishin dështuar në mbrojtjen e pakicës serbe të Kosovës. Rreth 4,000 trupa të NATO-s janë të stacionuara në rajon.

Rritja më e fundit e tensioneve filloi me një grindje mbi targat e makinave. Kosova ndaloi përdorimin e targave serbe, duke kërkuar që në vend të tyre të përdoren targat “Republika e Kosovës”. Zyrtarët lokalë, gjykatësit dhe policia dhanë dorëheqjen në shenjë proteste për këtë, duke bërë që Kosova të caktojë zgjedhjet lokale për 18 dhjetor në disa zona me shumicë serbe, të cilat u desh të shtyheshin për shkak të tensioneve. Zgjedhjet tani do të mbahen në prill.

Serbët filluan të bllokojnë kalimet kufitare këtë muaj, duke barrikaduar rrugët në shenjë proteste ndaj arrestimit të ish-policëve që mendohet se janë përfshirë në të shtënat ndaj policëve shqiptarë etnikë.

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë është shënjestruar me një granatë trullosëse, thuhet në një komunikatë për media. “Ky sulm, si dhe sulmet ndaj policëve të Kosovës, janë të papranueshme”.

Kosova dikur ishte pjesë e Serbisë. Shqiptarët etnikë përbëjnë 92 për qind të popullsisë së saj prej 1.8 milionë banorësh, ndërsa 6 për qind janë serbë që pretendojnë se janë margjinalizuar pasi vendi shpalli pavarësinë në vitin 2008.

NATO fillimisht i dëboi trupat serbe nga Kosova në vitin 1999. Ka pasur periudha sporadike dhune që atëherë, duke përfshirë në vitin 2004 kur 19 persona u vranë dhe qindra u plagosën pas raportimit gabimisht të mbytjes së tre fëmijëve shqiptarë etnikë nga serbët vendas.

Serbia refuzon të njohë pavarësinë e Kosovës, ashtu si Rusia, e cila ka penguar procesin e anëtarësimit të Kosovës në OKB.

Disa komentues kanë sugjeruar se tensionet e fundit janë të lidhura me pushtimin e dështuar të Rusisë në Ukrainë. Megjithatë, Këshilli i Sigurisë së Kosovës fajësoi Serbinë, duke akuzuar fqinjin e saj se “vepron me të gjitha mjetet në dispozicion kundër rendit kushtetues të Republikës së Kosovës”. BE dhe NATO kanë bërë thirrje për përmbajtje dhe NATO ka rritur praninë e trupave të saj paqeruajtëse.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *