Forcat izraelite, operacion në bregun perëndimor

Vriten 10 palestinezë, plagosen 102 të tjerë

10 palestinezë u vranë këtë të mërkurë, ndërsa rreth 100 të tjerë u plagosën nga forcat izraelite gjatë një përplasje me armë në qytetin Nablus në Bregun Perëndimor.

Mes viktimave ishin edhe dy nga komandantët e fraksioni militant palestinez Xhihadi Islamik të Nablusit, të cilët u rrethuan në një shtëpi.

Ushtria izraelite konfirmoi operacionin, duke thënë se trupat u kundërpërgjigjën pasi u sulmuan ndërsa përpiqeshin të arrestonin militantët të cilët dyshoheshin se po planifikonin sulme ndaj izraelitëve.

Tensionet mes të dyja palëve janë përshkallëzuar javët e fundit, teksa gjatë këtij viti janë vrarë 61 palestinezë dhe 10 izralitë.

Tv Klan

The post Forcat izraelite, operacion në bregun perëndimor appeared first on Tv Klan.