Dialogu Kosovë-Serbi/ Vuçiç bisedë telefonike me Blinken, presidenti serb: Paqja dhe stabiliteti në rajon…

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, me të cilin kanë diskutuar për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas një njoftimi të Qeverisë serbe, Vuçiç bisedoi me Blinkenin për “situatën në Kosovë, rrugën evropiane të Serbisë dhe raportet dypalëshe midis Serbisë dhe SHBA-së”.

“Zyrtarët shkëmbyen mendime lidhur me dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, teksa presidenti Vuçiç veçanërisht theksoi se paqja dhe stabiliteti në të gjithë rajonin dhe e ardhmja e sigurt ekonomike janë synime kyçe për të gjithë ata që jetojnë në Ballkanin Perëndimor”, thuhet në njoftim.

Biseda midis Vuçiçit dhe Blinkenit vjen një ditë para se Parlamenti serb, përmes një seance të posaçme, të diskutojë për Kosovën.

Në këtë seancë pritet që deputetëve serbë t’iu prezantohet një raport për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Megjithatë, në këtë raport nuk pritet të përfshihet plani evropian apo i njohur edhe si plani franko-gjerman.

Ky plan, që ka mbështetjen edhe të SHBA-së, synon të ndihmojë palët që të ecin drejt normalizimit të plotë të raporteve.
Vuçiç ka deklaruar se nuk ka një afat kohor që të pranohet ky plan, duke theksuar se nuk mendon “se dikush në Serbi do të jetë i lumtur me këtë plan”.

Ndërkaq, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, më herët ka deklaruar se plani evropian është një bazë e mirë për të shkuar drejt një marrëveshjeje finale.
Kosova dhe Serbia që nga viti 2011 zhvillojnë bisedime, me ndërmjetësimin e BE-së, proces që mbështetet edhe nga Uashingtoni.

Ky proces synon normalizimin e plotë, përmes një marrëveshjeje ligjërisht të obligueshme. Megjithatë, Kosova dhe Serbia kanë dallime për përfundimin e dialogut. Kosova kërkon që një marrëveshje eventuale të përfshijë njohjen e ndërsjellë, ndërkaq Serbia insiston në një zgjidhje kompromisi – pa specifikuar se për çfarë kompromisi bëhet fjalë./REL

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *