LIFE

“Jam keq në spital, më dërgo para”, zbardhet skema e farmacistit që zhvaste qytetarë nga Kosova. Roli i të moshuarit nga Tirana që çoi për të tërhequr eurot dhe shokët e dominosë

“Jam sëmurë. Nuk dal dot nga spitali se jam rëndë. Më dërgoni 1 mijë ose 1 mijë e 500 euro”. Kjo ishte kërkesa që shtetasve të ndryshëm nga Kosova u mbërrinte në “messengerin” e tyre nga profilet e të afërmve. Por, asnjëri nuk e dinte se pas adresës nuk ishte i afërmi i tyre por …

“Jam keq në spital, më dërgo para”, zbardhet skema e farmacistit që zhvaste qytetarë nga Kosova. Roli i të moshuarit nga Tirana që çoi për të tërhequr eurot dhe shokët e dominosë Read More »

Çmimi u rrit me 15%, qytetarët në Kosovë shprehen të shqetësuar për energjinë elektrike

Një ditë pasi Zyra e Rregullatorit për Energji në Kosovë vendosi shtrenjtimin e energjisë elektrike për rreth 15 për qind, qytetarë të pyetur nga Zëri i Amerikës, shprehen të shqetësuar për pasojat e këtij vendimi në jetën e tyre të përditshme. Ata thonë se shtrenjtimi i energjisë elektrike mund të çojë edhe në rritjen e …

Çmimi u rrit me 15%, qytetarët në Kosovë shprehen të shqetësuar për energjinë elektrike Read More »

La Anglinë për të luftuar kundër pushtuesve serbë, Kavaja kujton sot Indrit Carën, dëshmorin që dha jetën për lirinë e Kosovës

Të premten u shënuan 24 vite nga dita kur Heroi i Shqipërisë, Indrit Cara ra në fushëbetejë duke luftuar kundër forcave serbe më 31 mars 1999. Duke mos duruar shtypjen dhe gjenocidin e kryer ndaj vëllezërve të Kosovës, Cara la ëndrrën e emigracionit dhe erdhi nga Anglia e iu bashkua luftëtarëve të lirisë të UÇK, …

La Anglinë për të luftuar kundër pushtuesve serbë, Kavaja kujton sot Indrit Carën, dëshmorin që dha jetën për lirinë e Kosovës Read More »

Dialogu Kosovë-Serbi, Franca e Gjermania bëjnë thirrje për zbatimin e marrëveshjes mes vendeve!

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se pret që Qeveria e Kosovës të nisë bisedimet për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ai shtoi se “këto ditë priten takimet lidhur me këtë çështje”. Ambasadori Guerot theksoi se nga lideri i Serbisë pret që ai t’i respektojë obligimet që ka marrë …

Dialogu Kosovë-Serbi, Franca e Gjermania bëjnë thirrje për zbatimin e marrëveshjes mes vendeve! Read More »

Kosovë/ Energjia elektrike rritet me 15.4%, tarifat e reja hyjnë në fuqi në Prill

Energjia elektrike në Kosovë është shtrenjtuar për 15.4 për qind. Kështu vendosi më 30 mars Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji. Kryesuesi i këtij bordi, Ymer Fejzullahu, tha se rritja ka ndodhur për shkak se mundëson furnizim të qëndrueshëm me energji elektrike. “Ne konsiderojmë se nëse nuk kemi furnizim të qëndrueshëm me energji, kostoja …

Kosovë/ Energjia elektrike rritet me 15.4%, tarifat e reja hyjnë në fuqi në Prill Read More »

“Ose do bëjnë ata si ne, ose…”, Rafuna: Afaristët kosovarë kërkojnë heqjen e pengesave gjatë eksportit në Serbi

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, tha për Radion Evropa e Lirë se Oda Ekonomike e Serbisë duhet të bëjë presion te Qeveria serbe që të largojë pengesat administrative me të cilat përballen afaristët kosovarë gjatë eksportit të mallrave në Serbi. Këto komente Rafuna i bëri në Shkup, ku po merr pjesë në …

“Ose do bëjnë ata si ne, ose…”, Rafuna: Afaristët kosovarë kërkojnë heqjen e pengesave gjatë eksportit në Serbi Read More »

Marshi për drejtësi, Kosova solidaritet me ish-krerët e UÇK që po gjykohen në Hagë, reagon dhe djali i Thaçit

Qytetarë të shumtë po i japin përkrahje marshit të organizuar nga platforma “Liria ka Emër”, në shenjë solidarizimi me ish-krerët e UÇK-së, të cilët po gjykohen në Hagë. Deri më tani ky marsh ka marrë mbështetje të madhe edhe nga disa parti politike, shoqëria civile, shoqata dhe organizata të ndryshme e disa oda ekonomike. Marshimi …

Marshi për drejtësi, Kosova solidaritet me ish-krerët e UÇK që po gjykohen në Hagë, reagon dhe djali i Thaçit Read More »

Përfundojnë procedurat e shpronësimit, ministri i Mbrojtjes: Aeroporti i Gjakovës po funksionalizohet për ushtrinë

Autoritetet në Kosovë kanë bërë të ditur se përfunduar të gjitha procedurat për shpronësimin e tokave në Babaj të Bokës që gjendet në komunën e Gjakovës, dhe në Aeroportin e Gjakovës. Shpronësimi i këtyre tokave dhe kalimi i tyre si pronë e Qeverisë së Kosovës do të mundësojë fillimin e zbatimit të projekteve strategjike për …

Përfundojnë procedurat e shpronësimit, ministri i Mbrojtjes: Aeroporti i Gjakovës po funksionalizohet për ushtrinë Read More »

“Afera e Hidrocentraleve”, Gjykata e Apelit në Kosovë merr vendim ndaj katër ish-ministrave të Qeverisë Thaçi 2

Gjykata e Apelit e ka vërtetuar aktgjykimin lirues ndaj katër ish-ministrave të Qeverisë Thaçi 2, Mimoza Kusari-Lila, Nenad Rashiç, Besim Beqa, Dardan Gashi të cilët akuzoheshin nga Prokuroria Speciale për korrupsion, në rastin e njohur si “Afera e Hidrocentraleve”. Ka qenë Gjykata Themelore në Prishtinë që më 8 nëntor 2022, i kishte liruar këto zyrtarë. …

“Afera e Hidrocentraleve”, Gjykata e Apelit në Kosovë merr vendim ndaj katër ish-ministrave të Qeverisë Thaçi 2 Read More »

Ministri i Kosovës nuk shkon në seancë, gjykatësi: Do të lëshoj urdhërarrest për ta sjellë me forcë

Për shkak të mungesës të të akuzuarave ministrit Xhelal Sveçla, si dhe Dardan Molliqajt, Pajtim Havollit, Arsim Maqastenës Agron Kabashit , Frashër Krasniqit dhe Nol Nushit, Gjykata Themelore e Prishtinës në seancën e së mërkurës, ka vendosur që ndaj tyre të veçohet procedura, në rastin ku ata po akuzohen për veprime të dhunshme në protestën …

Ministri i Kosovës nuk shkon në seancë, gjykatësi: Do të lëshoj urdhërarrest për ta sjellë me forcë Read More »