Author name: dsaadmin

“CNN” për tensionet në Veri: Mes rritjes së dhunës dhe përplasjeve me serbët, Kosova i bën thirrje NATO-s për ndërhyrje!

Tensionet në Veri të Kosovës janë pasqyruar nga mediat ndërkombëtare. Pas BBC edhe CNN ka sjellë në vëmendje përplasjet mes Beogradit dhe Prishtinës. CNN është ndalur tek deklaratat e kryeministrit të Kosovës. Më tej artikulli vijon: Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, u bëri thirrje trupave paqeruajtëse të NATO-s që të ndërhyjnë pasi protestuesit e pakicës serbe …

“CNN” për tensionet në Veri: Mes rritjes së dhunës dhe përplasjeve me serbët, Kosova i bën thirrje NATO-s për ndërhyrje! Read More »

Tensionet në Veri të Kosovës, Borell thirrje Beogradit dhe Prishtinës: Ndaloni konfliktet dhe dialogoni!

Bashkimi Europian i ka bërë sërish thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të de-përshkallëzojë tensionet, të ndalojë konfliktet dhe t’i kthehet dialogut me Kosovën. Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell ka bërë me dije se BE kërkon fuqimisht që dy vendet të gjejnë gjuhën e përbashkët. “Për t’i …

Tensionet në Veri të Kosovës, Borell thirrje Beogradit dhe Prishtinës: Ndaloni konfliktet dhe dialogoni! Read More »

Tensionet në Veri, këshilltari i DASH dhe Escobar takojnë krerët e shtetit në Kosovë

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pritet të takojnë sot në Prishtinë udhëheqësit e Republikës së Kosovës. Takimet me zyrtarë të lartë të Qeverisë pritet t’i zhvillojnë në orët e vona të pasdites, ndërsa me udhëheqësit e opozitës do të takohen …

Tensionet në Veri, këshilltari i DASH dhe Escobar takojnë krerët e shtetit në Kosovë Read More »

Bildt për situatën në veri: Gjërat do të nxehen edhe më shumë kur Kosova të aplikojë për anëtarësim në BE

Rritja e tensioneve në veri të Kosovës, ka nxitur reagimin e ndërkombëtarëve. Së fundmi për situatën e krijuar në vend, ka reaguar edhe ish-ministri i Jashtëm i Suedisë, Carl Bildt. Bildt përmes një reagimi në TWitter, ka thënë se situata mund të tensionohet edhe më tej në ditët në vijim, pasi që Kosova ka paralajmëruar …

Bildt për situatën në veri: Gjërat do të nxehen edhe më shumë kur Kosova të aplikojë për anëtarësim në BE Read More »

Grenell reagon pas tensioneve në veri: Lirojeni menjëherë Hashim Thaçin nga Haga

Ish-i dërguari i posaçëm për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Richard Grenell, ka kërkuar që të hiqen barrikadat në veri të Mitrovicës. Në një postim në Twitter, Grenell po ashtu iu ka bërë thirrje evropianëve të ndryshojnë strategjinë e tyre. Ndërkohë, ka kërkuar lirimin e ish-presidentit Hashim Thaçi nga Haga. Postimi i plotëAlbin Kurti duhet …

Grenell reagon pas tensioneve në veri: Lirojeni menjëherë Hashim Thaçin nga Haga Read More »

Veriu i Kosovës ende i bllokuar/ Shkollat ​​mbyllen, çfarë ndodhi pas të shtënave dhe shpërthimit në Rudar

Serbët që protestojnë kundër arrestimit të ish-policit Dejan Pantic janë ende në barrikada. Veriu i Kosovës është ende i bllokuar nga qytetarët serbë. Kalimi në vendkalimin Bërnjak dhe Jarinje nuk është i mundur as në këmbë. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u bëri thirrje serbëve në veri të Kosovës që të jenë të qetë dhe …

Veriu i Kosovës ende i bllokuar/ Shkollat ​​mbyllen, çfarë ndodhi pas të shtënave dhe shpërthimit në Rudar Read More »