Author name: dsaadmin

“Kërkon shkatërrimin e paqes në rajon”/ Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Majko me tone të ashpra ndaj presidentit serb: Ka bërë marrëveshje me veten të jetojë si gënjeshtar

Pas takimit mes në Ohër mes Kurtit e Vuçiç, ka reaguar ish-ministri socialist Pandeli Majko. Me tone të ashpra ndaj Vuçiç, Majko thotë se ky i fundit ka bërë marrëveshje me veten që të jetojë si gënjeshtar, dhe jo si dështak, ndërsa shton se kërkon shkatërrimin e paqes në rajon. “Vuçiç ka bërë marrëveshje me …

“Kërkon shkatërrimin e paqes në rajon”/ Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Majko me tone të ashpra ndaj presidentit serb: Ka bërë marrëveshje me veten të jetojë si gënjeshtar Read More »

Kritika ndaj Vuçiç, opozita serbe reagon pas rezultateve nga bisedimet në Ohër: Doli i qeshur, sepse i arriti të dyja qëllimet që i kishte vënë vetes

Liderët e disa partive opozitare në Serbi, kanë reaguar lidhur me arritjen e pajtueshmërisë mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, për zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve. Bashkimi Evropian ka thënë të shtunën nga Ohri, se marrëveshja është arritur pas disa orëve diskutime, ndonëse nuk është …

Kritika ndaj Vuçiç, opozita serbe reagon pas rezultateve nga bisedimet në Ohër: Doli i qeshur, sepse i arriti të dyja qëllimet që i kishte vënë vetes Read More »

Takimi në Ohër mbyllet pa nënshkrim zyrtar, por Kurti dhe Vuçiç bien dakord për zbatimin e marrëveshjes drejt normalizimit. Ja çfarë u tha për Asociacionin

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë u pajtuan për zbatimin e marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve mes tyre, të mbështetur nga BE-ja. Borrell i bëri komentet pasi ndërmjetësoi një takim maratonë midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, …

Takimi në Ohër mbyllet pa nënshkrim zyrtar, por Kurti dhe Vuçiç bien dakord për zbatimin e marrëveshjes drejt normalizimit. Ja çfarë u tha për Asociacionin Read More »

Mbi 10 orë diskutime, përfundon takimi mes Kurtit dhe Vuçiç në Ohër

“Ethet e negociatave” në Ohër. Pas më shumë se 10 orësh, kanë përfunduar bisedimet mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç në kuadër të dialogut mes dy vendeve. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano. Takim në të cilin ishin të pranishëm edhe shefi i diplomacisë së …

Mbi 10 orë diskutime, përfundon takimi mes Kurtit dhe Vuçiç në Ohër Read More »

“Europa nën hijen e rrezikut më të madh që nga Lufta e Dytë Botërore”, Escobar për takimin Kurti-Vuçiç: Jemi të fokusuar te finalizimi i marrëveshjes

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se pret finalizimin e aneksit të zbatimit të Marrëveshjes drejt normalizimit midis Kosovës dhe Serbisë. Në një prononcim për REL, Escobar tha se palët nuk do të mund të zgjedhin se çfarë do të zbatojnë nga ky propozim e çfarë jo. …

“Europa nën hijen e rrezikut më të madh që nga Lufta e Dytë Botërore”, Escobar për takimin Kurti-Vuçiç: Jemi të fokusuar te finalizimi i marrëveshjes Read More »

Dialogu/ “Pres përparim nga takimi në Ohër mes Kurtit dhe Vuçiçit”, Stoltenberg: NATO vijon punën për një Kosovë stabël

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë sot se pret konstruktivitet nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç në lidhje me takimin që zhvillohet në Ohër në kuadër të dialogut mes dy vendeve. Me anë të një postimi në Twitter, Stoltenberg deklaroi se ky është çelësi për stabilitet edhe të …

Dialogu/ “Pres përparim nga takimi në Ohër mes Kurtit dhe Vuçiçit”, Stoltenberg: NATO vijon punën për një Kosovë stabël Read More »

Deklarata e fortë e Vuçiçit një natë para takimit në Ohër me Kurtin: Lufta e III-të Botërore afër, detyrë e imja të mbroj Serbinë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, një natë para takimit në Ohër me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti ka bërë parashikime “apokaliptike”. Gjatë një fjalimi të tij para qytetarëve, ai ka thënë se Lufta e III-të Botërore nuk është larg dhe se detyrë e tij është që ta shpëtojë Serbinë, raporton “Gazeta Express”. Vuçiç ka thënë se …

Deklarata e fortë e Vuçiçit një natë para takimit në Ohër me Kurtin: Lufta e III-të Botërore afër, detyrë e imja të mbroj Serbinë Read More »

Borrell dhe Blinken bisedojnë për takimin e Ohrit: Koha për të bërë hapa përpara për integrimin e Kosovës dhe Serbisë

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka biseduar përmes telefonit me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, lidhur me takimin e së shtunës në Ohër, midis liderëve të Kosovës dhe Serbisë. Dy zyrtarët thanë se tani është momenti për të bërë hapa domethënës në interes të Kosovës dhe Serbisë dhe për procesin integrues. …

Borrell dhe Blinken bisedojnë për takimin e Ohrit: Koha për të bërë hapa përpara për integrimin e Kosovës dhe Serbisë Read More »

Escobar optimist për një zgjidhje paqësore mes Kosovës dhe Serbisë

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar tha se pret takim produktiv në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë të shtunën, më 18 mars. “Jam shumë optimist për një zgjidhje paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, tha Escobar. “Ne kemi për qëllim të mbështesim çdo rezultat që sjell më afër paqen e rajonit, dhe …

Escobar optimist për një zgjidhje paqësore mes Kosovës dhe Serbisë Read More »

Eksperti i Evropës Juglindore: Serbia po e shfrytëzon krizën për të fituar kohë

Tërheqja e serbëve nga institucionet në Veri të Kosovës ka krijuar një situatë shumë serioze prapakthyese, thotë eksperti i Evropës Juglindore, Milan Nic në intervistë për DW. Deutsche Welle: Gjendja në Kosovë është e tensionuar. Serbët kanë dalë nga institucionet në veri të Kosovës. Çfarë mund të presim? Milan Nic: Mendoj se shumë gjëra ishin …

Eksperti i Evropës Juglindore: Serbia po e shfrytëzon krizën për të fituar kohë Read More »