Author name: dsaadmin

“Tekst më të mirë të marrëveshjes nuk ka”, Albin Kurti: Kemi hyrë në formatin e ri të dialogut me Serbinë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka folur sot në Kuvend për marrëveshjen me Serbinë. Nga foltorja, Kurti sqaroi para deputetëve të opozitës dhe të maxhorancës se kanë hyrë në një format të ri të dialogut me Serbinë. Kreu i qeverisë së Kosovës, shtoi se për herë të parë që nga fillimi i dialogut, normalizimi i …

“Tekst më të mirë të marrëveshjes nuk ka”, Albin Kurti: Kemi hyrë në formatin e ri të dialogut me Serbinë Read More »

Liderët e BE-së nuk “heqin dorë”, kërkojnë nga Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjen e Ohrit

Në Bruksel, të enjten dhe të premten zhvillohet samiti i liderëve të Bashkimit Evropian, nga i cili do të shprehet mbështetje edhe për marrëveshjen e Ohrit mes Kosovës dhe Serbisë, dhe do t’u bëhet thirrje të dyja palëve që të zbatojnë këtë marrëveshje. Temat kryesore të samitit do të jenë Ukraina, forcimi i ekonomisë evropiane, …

Liderët e BE-së nuk “heqin dorë”, kërkojnë nga Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjen e Ohrit Read More »

Lista Serbe nuk regjistrohet për zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri të Kosovës, rrezikohet mbarëvajtja e procesit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) në Kosovë, ka thënë të mërkurën se asnjë subjekt politik nuk ka aplikuar për të marrë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës. Këto zgjedhje janë caktuar të mbahen më 23 prill, pas shtyrjes së tyre në dhjetor të vitit të kaluar, …

Lista Serbe nuk regjistrohet për zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri të Kosovës, rrezikohet mbarëvajtja e procesit Read More »

“Ushtroni presion ndaj Beogradit”, Osmani thirrje ndërkombëtareve: Serbia të penalizohet për shkeljen e Marrëveshjes së Ohrit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se pa kaluar 24 orë nga pajtimi për Aneksin e zbatimit të Marrëveshjes drejt normalizimit mes Kosovës dhe Serbisë, Beogradi deklaroi se nuk do ta zbatojë atë. Osmani, gjatë një prononcimi për media në Prishtinë më 22 mars, i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që ta drejtojnë “presionin mbi Serbinë” …

“Ushtroni presion ndaj Beogradit”, Osmani thirrje ndërkombëtareve: Serbia të penalizohet për shkeljen e Marrëveshjes së Ohrit Read More »

OKB për marrëveshjen e Ohrit: Beogradi dhe Prishtina të realizojnë detyrimet e marra

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) në të cilën mëton të anëtarësohet Kosova, ka mirëpritur zhvillimet e fundit në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë. Sekretari Antonio Guterres duke përshëndetur deklaratën e BE-së për marrëveshjen e arritur në Ohër, pret nga palët të realizojnë detyrimet e marra. “Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, mirëpret deklaratën …

OKB për marrëveshjen e Ohrit: Beogradi dhe Prishtina të realizojnë detyrimet e marra Read More »

“Pikë kthese në procesin e normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve”, Lajçak: Marrëveshja e Ohrit është e detyrueshme

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se marrëveshja mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, paraqet një pikë kthese në procesin e normalizimit të marrëdhënieve mes tyre. Në një intervistë që Lajçak dha për Radion Evropa e Lirë dhe Euronews-in Serbi – të parën …

“Pikë kthese në procesin e normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve”, Lajçak: Marrëveshja e Ohrit është e detyrueshme Read More »

Marrëveshja e Ohrit/ Ambasadori francez paralajmëron Kurtin e Vuçiçin: Nëse nuk e zbatoni do përballeni me pasoja

Ambasadori francez në Kosovë, Olivier Guerot, ka folur për marrëveshjen e arritur në mes të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Ai ka theksuar rendësin e zbatimit të këtyre zotimeve, ndërsa ka theksuar se ka pasoja nëse nuk respektohen marrëveshjet e arritura. Në një intervistë për RTK, ambasadori francez ka …

Marrëveshja e Ohrit/ Ambasadori francez paralajmëron Kurtin e Vuçiçin: Nëse nuk e zbatoni do përballeni me pasoja Read More »

Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi/ Çollaku: Takimi në Ohër nuk pati një marrëveshje. Vuçiçit iu la një afat për…

Ish-diplomati Kreshnik Çollaku, i ftuar në studion e emisionit “Open” ka folur në lidhje me marrëveshjen Kurti-Vuçiç. Çollaku tha se ‘Vuçiç nuk ka asnjë zë te implementimi, pasi është  Kosova dhe BE. Garante marrëveshjes do të jetë BE’. “Implementimi do të trajtohet mes qeverisë së Kosovës dhe BE. Edhe bashkia e Burrelit dhe Bulqizës do …

Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi/ Çollaku: Takimi në Ohër nuk pati një marrëveshje. Vuçiçit iu la një afat për… Read More »

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Escobar: Zbatimi i Marrëveshjes drejt normalizimit duhet të nisë menjëherë

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Kosova dhe Serbia duhet të nisin menjëherë të zbatojnë Marrëveshjen drejt normalizimit të raporteve. Gjatë një diskutimi virtual me gazetarë, Escobar tha të hënën se pajtimi i arritur më 18 mars, në Ohër të Maqedonisë së Veriut, është marrëveshje “në …

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Escobar: Zbatimi i Marrëveshjes drejt normalizimit duhet të nisë menjëherë Read More »

Dialogu Kosovë-Serbi/ Ambasadori Hovenier: Kurti të bashkëpunojë me SHBA-në për zbatimin e Asociacionit!

Ambasadori i SHBA në Kosovë Jeffrey Hovenier, ka zhvilluar një takim me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Në përfundim të këtij takimi, Hovenier është shprehur se ka mirëpritur marrëveshjet e arritura mes Kosovës dhe Serbisë, ndërsa thekson se pret që kryeministri Kurti të punojë me SHBA-në për zbatimin e Asociacionit. “Ne i mirëpresim të dyja …

Dialogu Kosovë-Serbi/ Ambasadori Hovenier: Kurti të bashkëpunojë me SHBA-në për zbatimin e Asociacionit! Read More »