Ambasadori amerikan në Kosovë kujton përvjetorin e njohjes së pavarësisë nga SHBA: Krenar me demokracinë që keni arritur

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey Hovenier ka kujtuar 18 shkurtin e vitit 2008, ditë kur SHBA njohu shtetin e pavarur të Kosovës, vetëm një ditë pas shpalljes së pavarësisë.

Hovenier theksoi se SHBA ndjehet krenare dhe të frymëzuar nga demokracia në Kosovë.

“Në këtë datë të vitit 2008, Shtetet e Bashkuara e njohën zyrtarisht Kosovën. 15 vjet më vonë, ne jemi krenarë për mbështetjen tonë dhe të frymëzuar nga demokracia ka arritur populli i Kosovës”, shkruan ambasadori amerikan në Twitter.

Kujtojmë se ambasadori Hovenier publikoi dje një video drejtuar qytetarëve të Kosovës në ditën e pavarësisë, ku theksoi se shteti më i ri në Evropës ka bërë hapa të mëdhenj në këto 15 vjet.

“Gëzuar Ditën e Pavarësisë, Kosovë! Kam pasur privilegjin dhe nderin të jem pjesë e historisë sonë të përbashkët, duke parë Kosovën duke bërë hapa të mëdhenj gjatë 15 viteve të fundit. Shtetet e Bashkuara janë krenare për mbështetjen e hershme dhe të qëndrueshme dhe për partneritetin me popullin kosovar, derisa ky vend i ri e merr vendin e saj në strukturat evropiane, euro-atlantike dhe ndërkombëtare”, thuhej në video.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *