Dialogu Kosovë-Serbi/ Përfundon takimi në Bruksel, Petkoviç: Arritëm dakordësi mbi deklaratën për personat e zhdukur

Takimi trilateral mes zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimit, përfaqësuesit të Posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçakut, dhe shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, ka përfunduar në orët e vona të pasditës të së martës, 4 prill, në Bruksel. Pas takimit, Petkoviç tha se janë pajtuar për tekstin …

Dialogu Kosovë-Serbi/ Përfundon takimi në Bruksel, Petkoviç: Arritëm dakordësi mbi deklaratën për personat e zhdukur Read More »

Përfundon dita e dytë e gjykimit kundër ish-eprorëve të UÇK-së, çfarë ndodhi sot në Hagë

Ekipet mbrojtëse të Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe Rexhep Selimit kanë përfunduar deklaratat e tyre mbyllëse, teksa më 5 prill pritet që të deklarohet edhe ekipi mbrojtës i Jakup Krasniqit. Gjatë ditës së dytë të gjykimit, trupit gjykues iu drejtuan dy të akuzuarit: Hashim Thaçi dhe Rexhep Selimi. Mbrojtja e Hashim Thaçit tha se klienti …

Përfundon dita e dytë e gjykimit kundër ish-eprorëve të UÇK-së, çfarë ndodhi sot në Hagë Read More »

Nis seanca, ish-krerët e UÇK-së sërish përpara Gjykatës Speciale

Ka nisur seanca gjyqësore ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit. Kujtojmë se një ditë më parë, të hënën, u dëgjuan Zyra e Prokurorit të Specializuar, ndërsa sot do të mbajë fjalën, secili nga ekipet e mbrojtjes. Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli e Rexhep Selimi, …

Nis seanca, ish-krerët e UÇK-së sërish përpara Gjykatës Speciale Read More »

Zv/kryeministri Bislimi dhe shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petkoviç takohen sot në Bruksel

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, pritet të takohen sot në Bruksel për diskutuar për hapat e ardhshëm në zbatimin e Marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Qeveria e Kosovës tha dje se Bislimi ka udhëtuar të hënën drejt …

Zv/kryeministri Bislimi dhe shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petkoviç takohen sot në Bruksel Read More »

Të akuzuar për krime lufte, përfundon dita e parë e gjyqit ndaj ish-krerëve të UÇK-së, çfarë pritet të ndodhë nesër

Me deklaratën e mbrojtësit të viktimave, ka përfunduar dita e parë e gjykimit të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Më 4 prill, ekipet mbrojtëse të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit, do të nisin deklaratat e tyre hapëse, në rastin që ka të bëjë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. …

Të akuzuar për krime lufte, përfundon dita e parë e gjyqit ndaj ish-krerëve të UÇK-së, çfarë pritet të ndodhë nesër Read More »

“Kosova do vazhdojë përpjekjet për paqe”, Osmani: Incidentet në veri synojnë krijimin e një klime frike dhe pasigurie

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se incidentet në veri të Kosovës janë të orkestruara nga “struktura ilegale të mbështetura nga Beogradi”, të cilat kanë për qëllim frikësimin dhe kanosjen e popullatës lokale serbe. Ditëve të fundit, në veri të Kosovës është raportuar për djegien e disa makinave të pronarëve serbë, të cilat kanë …

“Kosova do vazhdojë përpjekjet për paqe”, Osmani: Incidentet në veri synojnë krijimin e një klime frike dhe pasigurie Read More »

“Doni një Ukrainë të dytë?”, Vuçiç flet për Kosovën: Shumë njerëz në Serbi duan përplasje, por unë do të bëj të pamundurën që…

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Verona të Italisë së bashku me Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Dimitar Kovaçevski. Takimi është zhvilluar në kuadër të pjesëmarrjes së tre vendeve, themeluese të nismës së Ballkanit të Hapur, në panairin botëror të Verës “Vinitaly 2023”, në një prezantim të përbashkët …

“Doni një Ukrainë të dytë?”, Vuçiç flet për Kosovën: Shumë njerëz në Serbi duan përplasje, por unë do të bëj të pamundurën që… Read More »

Djegia e automjeteve në veri të Kosovës, reagojnë ambasadorët e SHBA e Gjermanisë në Prishtinë: Shqetësuese që Lista Serbe nuk dënoi incidentet

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, ka thënë se vendi i tij dënon “djegien kriminale të veturave në veri të Kosovës”. “Qeveria e Kosovës ka përgjegjësi që t’i mbrojë qytetarët e saj dhe të sigurojë llogaridhënie për këto akte kriminale”, ka shkruar ai në Twitter. Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rode, shkroi se pse Lista …

Djegia e automjeteve në veri të Kosovës, reagojnë ambasadorët e SHBA e Gjermanisë në Prishtinë: Shqetësuese që Lista Serbe nuk dënoi incidentet Read More »

Në mbështetje të ish-liderëve të UÇK në Hagë, Kosova mban sot marshin për drejtësi

Sot nga ora 14:00 do të mbahet marshi për drejtësi, i organizuar nga iniciativa “Liria ka emër”. Në njoftim thuhet se në kuadër të Marshit për Drejtësi, janë organizuar edhe fjalime të pjesëmarrësve të ndryshëm. “Nesër, nga ora 14:00, do të mblidhemi të gjithë në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, për të marshuar drejt sheshit …

Në mbështetje të ish-liderëve të UÇK në Hagë, Kosova mban sot marshin për drejtësi Read More »

Arrestimi në veri të Kosovës, reagojnë Lista Serbe dhe Beogradi: Vazhdimësi e keqtrajtimit të popullit serb

Policia e Kosovës e ka arrestuar një pjesëtar të komunitetit serb në Mitrovicën e Veriut më 1 prill në kuadër të një aksioni për luftimin e krimit të organizuar dhe parandalimin e kryerjes së veprave kriminale. Siç thuhet në njoftim, policia e ka arrestuar të dyshuarin pas “hetimeve intensive nga njësitet relevante policore”. Personi i …

Arrestimi në veri të Kosovës, reagojnë Lista Serbe dhe Beogradi: Vazhdimësi e keqtrajtimit të popullit serb Read More »